Google AdSense CPM Priser 2020 av bannerTag.com
Annons
Annons

Google AdSense används av små till medelstora webbplatser. Uppgifterna i tabellen nedan hämtas direkt från bannerTag.com hemsida. Tänk på att CPMs kommer att variera webbplats för webbplats. Påverkande faktorer gäller Google AdSense CPM: vem är besökarna, kvaliteten på besökarna, klickfrekvens, annonsens synlighet och var användaren kommer från (land). Detta är anledningen till att dessa kolumner ingår i databladet - för att förstå hur CTR och synlighet kan påverka CPM. Ju högre CTR och synlighet är högre CPM är.

Uppgifterna i tabellen är för värderingsändamål. Det kommer inte att återspegla hur din webbplats kommer att fungera, men det ger en indikation på vad CPM finns i varje land och kan användas för jämförelseändamål.

Vill du se priserna förra året? Kolla upp Google AdSense CPM Priser 2019.

Annons

Om du vill ta din webbplats till nästa nivå rekommenderar vi att du testar några av de bästa AdSense-alternativ där ute. Många av dessa intäktsplattformar använder header bidding lösning och kan generera större intäkter om de är korrekt inställda.

Google AdSense CPM Priser 2020 per land

LandAdSense-intryck CPM/ RPM USDAdSense CTR %Synlighet%
Afghanistan0.120.45%40.26%
albanien0.10.36%50.01%
Algeriet0.080.36%46.76%
Amerikanska Samoa0.150.31%47.88%
Andorra0.130.23%44.59%
Angola0.120.38%48.61%
anguilla0.190.37%49.15%
antarktis0.060.00%54.55%
Antigua och Barbuda0.190.54%47.92%
Argentina0.110.25%47.20%
armenien0.090.26%50.60%
Aruba0.180.22%50.96%
Australien0.460.12%51.67%
Österrike0.360.16%48.69%
Azerbaijan0.080.26%44.72%
bahrain0.230.25%47.03%
Bangladesh0.110.33%49.54%
barbados0.130.21%51.08%
Vitryssland0.080.15%49.48%
Belgien0.350.15%54.94%
Belize0.160.36%46.74%
Benin0.140.40%50.05%
Bermuda0.170.23%51.57%
Bhutan0.120.76%55.10%
Bolivia0.110.36%47.77%
Bosnien och Hercegovina0.070.17%50.94%
Botswana0.150.29%32.71%
Brasilien0.20.23%47.87%
Brittiska territoriet i Indiska oceanen0.110.27%57.88%
Brittiska Jungfruöarna0.270.50%48.23%
brunei0.280.20%49.13%
Bulgarien0.110.19%51.76%
Burkina Faso0.140.75%57.77%
Burundi0.150.76%51.13%
Kambodja0.140.40%43.06%
Kamerun0.130.48%55.49%
Kanada0.490.11%52.51%
Cap Verde0.140.53%53.07%
Karibien Nederländska0.140.36%57.50%
Caymanöarna0.30.20%50.00%
Centralafrikanska republiken0.120.71%49.14%
tchad0.170.58%47.32%
Chile0.190.28%48.28%
Kina0.10.33%50.17%
Colombia0.130.33%46.56%
comoros0.130.63%52.69%
Cooköarna0.150.67%54.60%
Costa Rica0.190.28%46.81%
Elfenbenskusten0.150.46%59.36%
Kroatien0.110.17%48.84%
Curacao0.160.35%51.89%
Cypern0.140.16%43.57%
Tjeckien0.170.15%50.86%
Demokratiska republiken Kongo0.150.47%52.09%
Danmark0.280.15%48.76%
djibouti0.110.40%54.62%
dominica0.160.39%44.82%
Dominikanska republiken0.160.42%47.32%
Ecuador0.130.33%46.27%
Egypten0.10.21%51.07%
El Salvador0.130.40%47.68%
Ekvatorialguinea0.120.45%44.31%
eritrea0.140.86%47.43%
estland0.220.14%50.80%
Eswatini0.150.53%48.58%
etiopien0.140.66%40.10%
Falklandsöarna (Islas Malvinas)0.090.23%47.75%
Färöarna0.130.25%52.62%
Mikronesiska federationen0.120.61%46.78%
Fiji0.160.32%45.47%
Finland0.350.14%48.65%
Frankrike0.280.15%59.87%
Franska Guyana0.190.25%61.63%
Franska Polynesien0.130.25%60.70%
gabon0.110.39%59.88%
georgien0.10.21%48.54%
Tyskland0.430.19%49.40%
Ghana0.140.39%42.68%
London 0.110.13%63.37%
Grekland0.110.21%41.64%
grönland0.150.25%55.37%
Grenada0.140.35%50.01%
guadeloupe0.180.27%60.72%
Guam0.180.18%50.24%
Guatemala0.140.37%49.35%
Guernsey0.160.27%54.87%
Guinea0.120.46%54.77%
GUINEA-BISSAU0.140.60%49.33%
Guyana0.150.62%46.10%
Haiti0.090.48%59.97%
Honduras0.130.37%48.66%
Hong Kong0.330.12%52.61%
Ungern0.170.24%41.02%
island0.220.12%45.27%
Indien0.130.25%46.19%
Indonesien0.120.32%48.69%
irak0.090.38%42.57%
Irland0.290.17%51.52%
Israel0.220.17%47.90%
Italien0.250.23%49.88%
Jamaica0.150.30%48.08%
Japan0.280.21%51.91%
Jersey0.160.15%54.63%
Jordanien0.120.29%44.98%
Kazakstan0.110.27%46.68%
Kenya0.20.39%42.68%
Kiribati0.160.38%45.43%
Kosovo0.090.29%48.77%
kuwait0.210.23%45.12%
kyrgyzstan0.090.26%44.73%
Laos0.110.57%40.83%
lettland0.30.39%60.22%
libanon0.130.29%47.11%
lesotho0.160.58%44.16%
liberia0.190.62%45.62%
libyen0.10.40%47.25%
liechtenstein0.260.09%56.97%
litauen0.150.21%50.47%
luxemburg0.20.14%52.37%
macao0.130.10%51.59%
madagaskar0.090.32%54.72%
Malawi0.170.48%43.17%
Malaysia0.160.20%47.91%
Maldiverna0.130.26%50.73%
Mali0.110.47%56.23%
Malta0.190.18%48.95%
Marshallöarna0.110.35%46.02%
martinique0.190.21%61.80%
mauretanien0.10.77%48.75%
Mauritius0.140.37%51.45%
mayotte0.160.28%60.84%
Mexico0.180.28%44.23%
Moldavien0.090.10%43.94%
Monaco0.190.27%56.93%
Mongoliet0.110.35%48.63%
Montenegro0.080.22%50.86%
montserrat0.180.25%52.84%
Marocko0.120.41%45.48%
Moçambique0.170.60%47.04%
Myanmar (Burma)0.10.39%45.50%
N / A0.150.35%50.21%
Namibia0.180.42%46.17%
nauru0.360.73%52.67%
Nepal0.10.43%46.33%
Nederländerna0.290.14%48.83%
Nederländska Antillerna0.240.00%63.04%
Nya Kaledonien0.20.19%63.04%
Nya Zeeland0.410.11%52.97%
Nicaragua0.120.45%48.49%
Niger0.110.77%51.68%
Nigeria0.210.31%39.34%
Norfolk Island0.230.00%67.39%
Norra makedonien0.090.26%51.86%
Nordmarianerna0.150.13%43.33%
Norge0.290.14%48.59%
Oman0.170.25%43.53%
Pakistan0.110.29%43.92%
Palau0.150.49%60.31%
palestina0.090.23%44.09%
Panama0.180.34%47.10%
Papua Nya Guinea0.20.85%46.51%
Paraguay0.130.42%47.65%
Peru0.130.26%47.49%
filippinerna0.140.24%45.61%
Polen0.190.24%48.23%
Portugal0.20.26%58.28%
Puerto Rico0.220.21%49.20%
qatar0.20.26%47.89%
Republiken Kongo0.180.48%54.65%
Réunion0.130.19%60.64%
Rumänien0.150.25%43.93%
Ryssland0.150.20%52.05%
Rwanda0.160.58%41.13%
Saint Helena, Kristi himmelsfärd och Tristan da Cunha0.090.42%52.38%
Saint Kitts och Nevis0.170.21%52.64%
Saint Lucia0.120.26%50.41%
Saint Pierre och Miquelon0.150.51%70.01%
Saint Vincent och Grenadinerna0.130.30%47.41%
Samoa0.220.57%47.72%
San Marino0.140.29%53.52%
Sao Tomé och Principe0.130.53%49.69%
Saudiarabien0.210.33%43.09%
Senegal0.110.49%58.96%
Serbien0.080.23%50.27%
Seychellerna0.120.29%52.03%
Sierra Leone0.120.54%34.78%
Singapore0.410.13%49.54%
Sint Maarten0.180.31%48.46%
Slovakien0.180.19%48.27%
slovenien0.130.17%52.14%
SALOMONÖARNA0.140.78%47.29%
Somalia0.140.44%38.21%
Sydafrika0.340.27%43.52%
Sydkorea0.160.14%49.32%
Spanien0.230.32%44.25%
Sri Lanka0.090.29%44.99%
suriname0.120.44%48.36%
Svalbard och Jan Mayen0.130.10%43.97%
Sverige0.310.15%49.88%
Schweiz0.470.14%52.12%
Taiwan0.120.14%52.07%
tadzjikistan0.060.17%42.84%
Tanzania0.20.47%40.89%
Thailand0.150.24%49.99%
Bahamas0.20.30%49.87%
Gambia0.130.53%44.01%
Östtimor0.110.59%49.08%
Togo0.120.51%51.48%
tonga0.240.31%45.39%
Trinidad och Tobago0.130.27%47.49%
Tunisien0.10.37%46.82%
Turkiet0.090.24%51.32%
Turkmenistan0.080.35%21.98%
Turks-och Caicosöarna0.220.41%52.09%
tuvalu0.330.00%48.16%
Amerikanska Jungfruöarna0.250.31%50.85%
Uganda0.220.52%43.05%
Ukraina0.090.16%48.08%
Förenade arabemiraten0.350.35%46.24%
Storbritannien0.350.18%50.09%
USA0.680.13%51.71%
Uruguay0.140.32%47.23%
Uzbekistan0.10.40%46.72%
Vanuatu0.230.30%43.94%
Vatikanstaten0.680.00%21.21%
Venezuela0.080.48%52.16%
Vietnam0.10.22%47.66%
Västra Sahara0.090.44%41.77%
jemen0.10.46%45.23%
Zambia0.160.52%42.76%
Zimbabwe0.150.44%47.40%
Totalt0.240.22%49.88%

Om du har hittat ett stavfel, vänligen meddela oss genom att välja den texten och trycka på Ctrl + Enter.

Annons

Få mer pengar på dina annonser Prova Setupad (50% -200% ökning av intäkterna)

Tack för att du läser hela artikeln! Vi hoppas att du har lärt dig något nytt.
Vi skulle uppskatta kommentarer med förslag, hjälp eller egentligen vad som helst. Detta är en ny webbplats och alla åsikter är viktiga.
Om du kunde dela den här artikeln i sociala medier skulle det betyda en värld för oss! Tack!


Lämna ett stjärnbetyg för den här artikeln
Annons
Annons
Om Alvils Karlštrems

Alvils Karlštrems är en specialist på annonsoperationer. Känner till alla sätt att optimera annonsvisning på webbplatser.

Rapporter om stavfel

Följande text kommer att skickas till våra redaktörer:

nyhetsbrev Prenumerera

Få de senaste inläggen och artiklarna i din e-post

Vi lovar att inte skicka skräppost :)